Race Results 2010

Top-10 Results: 75 wins, over 200 podium placings and 270 top-10 finishes to date!

Race

Placing

Rider

Category


Collegiate National Championships - Short Track 8th Will Curtis Division 1
Collegiate National Championships - Cross Country 10th Will Curtis Division 1
       
24 hour MTB National Championships 1st Zach Valdez Junior Team
       
Mount Tamalpais Hillclimb 1st Riley Predum Junior 17/18
Mount Tamalpais Hillclimb 3rd Nick Newcomb Junior 17/18
Mount Tamalpais Hillclimb 4th Will Curtis Junior 17/18
Mount Tamalpais Hillclimb 5th Tony Smith Junior 17/18
Mount Tamalpais Hillclimb 8th Colby Pastore Junior 17/18
       
Northstar Super-D 2nd Max Houtzager Pro/Semi-Pro
Annadel XC 3rd Max Houtzager Pro/Expert Men Open
       
World Cup XC Final - Windham, NY 4th Sofia Hamilton Junior 17/18
World Cup XC Final - Windham, NY 7th Tony Smith Junior 17/18
       
Richie's Rally Vertical Challenge
Super-D
2nd Max Houtzager Junior Open
       
Dunnigan Hills Road Race 1st Will Patterson Cat 5
       
BC Cup Final Cross Country 1st Max Houtzager Cat 1 17/18
Canadian Open Enduro DH 2nd Max Houtzager Junior Men 16-18
       
Howell Mountain Challenge 1st Will Curtis Cat 1 18 & under
Howell Mountain Challenge 1st Sofia Hamilton Cat 1 18-34 Women
Howell Mountain Challenge 2nd Tony Smith Cat 1 18 & under
Howell Mountain Challenge 2nd Kate Courtney Cat 1 18-34 Women
Howell Mountain Challenge 3rd Nick Newcomb Cat 1 18 & under
Howell Mountain Challenge 5th Taylor Smith Cat 1 18 & under
Howell Mountain Challenge 6th Colby Pastore Cat 1 18 & under
       
US National Championships XC 1st Kate Courtney Cat 1 15/16
US National Championships XC 1st Abbie Durkee Cat 1 35-39
US National Championships XC 1st Dario Fredrick Cat 1 40-44
US National Championships XC 1st Helene Drumm Cat 1 40-44
US National Championships XC 1st Sven Beer Cat 2 15-18
US National Championships XC 2nd Sofia Hamilton Cat 1 17/18
US National Championships XC 3rd Tony Smith Cat 1 17/18
US National Championships XC 4th Will Curtis Cat 1 17/18
US National Championships XC 6th Nick Newcomb Cat 1 17/18
US National Championships XC 6th Victoria Yoham Cat 1 17/18
US National Championships XC 6th Taylor Smith Cat 1 15/16
US National Championships XC 6th MacKinzie Stanley Cat 2 15-18
US National Championships XC 9th Steve Cherry Cat 1 50-54
US National Championships XC 9th John Bennett U23
       
US National Championships Super-D 1st Helene Drumm Women Open
US National Championships Super-D 2nd Kate Courtney Junior Women
US National Championships Super-D 4th Victoria Yoham Junior Women
US National Championships Super-D 5th Max Houtzager Junior Open
US National Championships Super-D 6th Taylor Smith Junior Open
US National Championships Super-D 10th Joe Yoham Junior Open
       
US National Championships ShortTrack 2nd Helene Drumm Women Open
US National Championships ShortTrack 6th Alex Stevenson Junior Open
US National Championships ShortTrack 7th Sofia Hamilton Women Open
US National Championships ShortTrack 10th Nick Newcomb Junior Open
       
CTS International Stage Race GC 1st Bobby Zidek Cat 2 17/18
CTS International Stage Race GC 1st Dario Fredrick Cat 1 40-49
CTS International Stage Race GC 2nd Steve Cherry Cat 1 50+
CTS International Stage Race GC 2nd Sven Beer Cat 2 17/18
CTS International Stage Race GC 2nd Tony Smith Cat 1 17/18
CTS International Stage Race GC 3rd Will Curtis Cat 1 17/18
CTS International Stage Race GC 3rd Taylor Smith Cat 1 15/16
CTS International Stage Race GC 5th Nick Newcomb Cat 1 17/18
CTS International Stage Race GC 6th Joe Yoham Cat 1 17/18
CTS International Stage Race GC 7th Riley Predum Cat 1 17/18
CTS International Stage Race GC 8th Alex Stevenson Cat 1 17/18
       
CTS International Stage 3 XC 1st Bobby Zidek Cat 2 17/18
CTS International Stage 3 XC 1st Dario Fredrick Cat 1 40-49
CTS International Stage 3 XC 2nd Steve Cherry Cat 1 50+
CTS International Stage 3 XC 2nd Sven Beer Cat 2 17/18
CTS International Stage 3 XC 2nd Will Curtis Cat 1 17/18
CTS International Stage 3 XC 3rd Tony Smith Cat 1 17/18
CTS International Stage 3 XC 3rd Taylor Smith Cat 1 15/16
CTS International Stage 3 XC 5th Nick Newcomb Cat 1 17/18
CTS International Stage 3 XC 6th Joe Yoham Cat 1 17/18
CTS International Stage 3 XC 7th Riley Predum Cat 1 17/18
CTS International Stage 3 XC 8th Alex Stevenson Cat 1 17/18
       
CTS International Stage 2 XC 1st Bobby Zidek Cat 2 17/18
CTS International Stage 2 XC 1st Dario Fredrick Cat 1 40-49
CTS International Stage 2 XC 2nd Sven Beer Cat 2 17/18
CTS International Stage 2 XC 2nd Taylor Smith Cat 1 15/16
CTS International Stage 2 XC 2nd Will Curtis Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 3rd Tony Smith Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 3rd Steve Cherry Cat 1 50+
CTS International Stage 2 XC 5th Zach Valdez Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 6th Nick Newcomb Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 7th Joe Yoham Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 8th Colby Pastore Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 9th Riley Predum Cat 1 17/18
CTS International Stage 2 XC 10th Alex Stevenson Cat 1 17/18
       
CTS International Stage 1 TT 1st Bobby Zidek Cat 2 17/18
CTS International Stage 1 TT 1st Dario Fredrick Cat 1 40-49
CTS International Stage 1 TT 1st Steve Cherry Cat 1 50+
CTS International Stage 1 TT 2nd Sven Beer Cat 2 17/18
CTS International Stage 1 TT 2nd Taylor Smith Cat 1 15/16
CTS International Stage 1 TT 2nd Tony Smith Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 3rd Will Curtis Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 4th Zach Valdez Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 5th Alex Stevenson Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 6th Nick Newcomb Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 7th Colby Pastore Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 9th Riley Predum Cat 1 17/18
CTS International Stage 1 TT 10th Joe Yoham Cat 1 17/18
       
Downieville Classic All Mountain 1st Max Houtzager Junior Expert
Downieville Classic DH 1st Max Houtzager Junior Expert
Downieville Classic XC 1st Max Houtzager Junior Expert
Downieville Classic XC 1st Kate Courtney Expert Women
Downieville Classic XC 2nd Sofia Hamilton Expert Women
Downieville Classic XC 2nd MacKinzie Stanley SportWomen
       
Leesville Gap Road Race 2nd Davis Bentley Cat 3
       
Big Bear Kenda Cup 1st Zach Valdez Cat 1 17/18
Pescadero Road Race 1st Tony Smith Cat 4
Nevada City Classic 2nd Carl Hesselein Cat 3
       
Napa Skyline - California State XC Championship 1st Riley Predum Cat 1 Juniors
Napa Skyline - California State XC Championship 1st Victoria Yoham Cat 1 Junior Girls
Napa Skyline - California State XC Championship 1st Bobby Zidek Cat 2 Juniors
Napa Skyline - California State XC Championship 2nd Joe Yoham Cat 1 Juniors
Napa Skyline - California State XC Championship 2nd Abbie Durkee Cat 1 Women 30-39
Napa Skyline - California State XC Championship 4th Davis Bentley Cat 1 Juniors
Napa Skyline - California State XC Championship 5th Taylor Smith Cat 1 Juniors
Napa Skyline - California State XC Championship 6th Colby Pastore Cat 1 Juniors
Ashland Super-D 1st Max Houtzager Cat 1 Juniors
       
Tamarancho Dirt Classic 1st Will Curtis Cat 1 17/18
Tamarancho Dirt Classic 1st Sofia Hamilton Cat 1 17/18 Girls
Tamarancho Dirt Classic 1st Taylor Smith Cat 1 15/16
Tamarancho Dirt Classic 1st Kate Courtney Cat 1 15/16 Girls
Tamarancho Dirt Classic 1st Dario Fredrick Pro
Tamarancho Dirt Classic 1st Max Houtzager Singlespeed
Tamarancho Dirt Classic 1st Bobby Zidek Cat 2 15-18
Tamarancho Dirt Classic 2nd MacKinzie Stanley Cat 2 15-18 Girls
Tamarancho Dirt Classic 2nd Tony Smith Cat 1 17/18
Tamarancho Dirt Classic 2nd Victoria Yoham Cat 1 17/18 Girls
Tamarancho Dirt Classic 2nd Will Patterson Cat 1 19-24
Tamarancho Dirt Classic 2nd Abbie Durkee Cat 1 30-39 Women
Tamarancho Dirt Classic 3rd Riley Predum Cat 1 17-18
Tamarancho Dirt Classic 3rd Sven Beer Cat 2 15-18
Tamarancho Dirt Classic 4th Joe Yoham Cat 1 17/18
       
Kenda Cup Ellings Park XC 1st Zach Valdez Cat 1 17/18
NCNCA Junior Points Series Overall 2nd Nick Newcomb Junior 17/18
Junior District Time Trial Championships 3rd Davis Bentley Junior 17/18
Memorial Day Criterium - Junior Points Series 5th Nick Newcomb Junior 17/18
Oregon Super D Series #1 9th Max Houtzager Pro
Mt Hamilton Road Race 5th Tony Smith Cat 4
       
Fort Ord XC 1st Max Hotzager Cat 1 Singlespeed
Fort Ord XC 1st Bobby Zidek Cat 2 Juniors
Pinoche Valley Road Race 3rd John Bennett Pro 1/2
Pinoche Valley Road Race 9th Davis Bentley Cat 3
       
NICA California State Championship 1st Will Curtis Varsity
NICA California State Championship 1st Kate Courtney Junior Varsity Girls
NICA California State Championship 2nd Zach Valdez Varsity
NICA California State Championship 2nd Sofia Hamilton Varsity Girls
NICA California State Championship 2nd Taylor Smith Junior Varsity
NICA California State Championship 3rd Tony Smith Varsity
NICA California State Championship 3rd Victoria Yoham Varsity Girls
NICA California State Championship 5th Riley Predum Varsity
NICA California State Championship 6th Nick Newcomb Varsity
NICA California State Championship 6th MacKinzie Stanley Junior Varsity Girls
NICA California State Championship 7th Joe Yoham Varsity
NICA California State Championship 8th Max Hotzager Junior Varsity
NICA California State Championship 9th Will Patterson Varsity
NICA California State Championship 10th Davis Bentley Varsity
       
Berkeley Hills Road Race 1st Will Curtis Junior 17/18
Berkeley Hills Road Race 4th Tony Smith Junior 17/18
Berkeley Hills Road Race 6th Colby Pastore Junior 17/18
       
Lake Sonoma MTB XC 1st Colby Pastore Junior Expert
Lake Sonoma MTB XC 4th Taylor Smith Junior Expert
       
CCCX MTB Downhill 3rd Max Houtzager Junior Expert
       
SoCal High School League Cow Pie XC 1st Zach Valdez Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 1st Will Curtis Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 1st Sofia Hamilton Girls Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 1st Taylor Smith Junior Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 1st Kate Courtney Girls Junior Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 3rd Tony Smith Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 1st Victoria Yoham Girls Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 4th Nick Newcomb Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 5th Alec Kassin Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 6th Will Patterson Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 6th MacKinzie Girls Junior Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 9th Colby Pastore Varsity
NorCal High School League Fort Ord XC 10th Davis Bentley Varsity
       
Wente Road Race (Junior Points Series) 1st Nick Newcomb Junior 17/18
Wente Road Race (Junior Points Series) 3rd Will Curtis Junior 17/18
Wente Road Race (Junior Points Series) 4th Tony Smith Junior 17/18
Wente Road Race (Junior Points Series) 6th Colby Pastore Junior 17/18
Wente Road Race 6th Davis Bentley Cat 3
       
Sea Otter Cross Country 1st Helene Drumm Cat 1 Women 40-49
Sea Otter Cross Country 2nd Zach Valdez Cat 1 Juniors 17/18
Sea Otter Cross Country 2nd Sofia Hamilton Cat 1 Junior Girls 15-18
Sea Otter Cross Country 2nd Dario Fredrick Cat 1 40-44
Sea Otter Cross Country 2nd Taylor Smith Cat 2 Juniors 15-18
Sea Otter Cross Country 4th Will Curtis Cat 1 Juniors 17/18
Sea Otter Cross Country 5th Kate Courtney Cat 1 Junior Girls 15-18
Sea Otter Cross Country 5th Nick Newcomb Cat 1 Juniors 17/18
Sea Otter Cross Country 5th Will Patterson Cat 1 19-24
Sea Otter Cross Country 6th Alec Kassin Cat 1 Juniors 17/18
Sea Otter Cross Country 7th Riley Predum Cat 1 Juniors 17/18
Sea Otter Cross Country 7th Sven Beer Cat 2 Juniors 15-18
Sea Otter Cross Country 9th Victoria Yoham Cat 1 Junior Girls 15-18
Sea Otter Cross Country 10th Alex Stevenson Cat 1 Juniors 17/18
       
Sea Otter Circuit Race 2nd Carl Hesselein Cat 3
Sea Otter Circuit Race 2nd Will Patterson Cat 5
Sea Otter Road Race 3rd Carl Hesselein Cat 3
Sea Otter Circuit Race 3rd Nick Newcomb Cat 4
Sea Otter Circuit Race 4th John Bennett U23
       
SoCal High School League Lake Arrowhead XC 1st Zach Valdez Varsity
Napa Valley Dirt Classic 1st Roman Brockley Cat 1 18 & under
Napa Valley Dirt Classic 1st Taylor Smith Cat 2 18 & under
Spring Hill Road Race 1st Alec Kassin Cat 4
Apple Pie Criterium 1st Alec Kassin Cat 4
Apple Pie Criterium 3rd Davis Bentley Cat 3
       
UCLA Road Race 1st John Bennett Collegiate A
UCLA TTT 2nd John Bennett Collegiate A
Copperopolis Road Race (Junior Points Series) 2nd Nick Newcomb Junior 17/18
Copperopolis Road Race 2nd Will Patterson Cat 5
Copperopolis Road Race (Junior Points Series) 3rd Tony Smith Junior 17/18
Copperopolis Road Race 3rd Davis Bentley Cat 3
       
SoCal High School League Warner Springs XC 1st Zach Valdez Varsity
Fontana Pro XCT/ US Cup 1st Zach Valdez Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 1st Sofia Hamilton Cat 1 - 15-18 Girls
Fontana Pro XCT/ US Cup 1st Dario Fredrick Cat 1 - 40-44
Fontana Pro XCT/ US Cup 1st Taylor Smith Cat 2 - 15/16
Fontana Pro XCT/ US Cup 2nd Will Curtis Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 2nd Bobby Zidek Cat 2 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 2nd Will Patterson Cat 1 - 19-24
Fontana Pro XCT/ US Cup 3rd Joe Yoham Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 3rd Victoria Yoham Cat 1 - 15-18 Girls
Fontana Pro XCT/ US Cup 4th Riley Predum Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 4th Kate Courtney Cat 1 - 15-18 Girls
Fontana Pro XCT/ US Cup 5th Alec Kassin Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 6th Davis Bentley Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 7th Colby Pastore Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 9th Tony Smith Cat 1 - 17/18
Fontana Pro XCT/ US Cup 10th Nick Newcomb Cat 1 - 17/18
       
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 1st Will Curtis Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 1st Kate Courtney Girls Junior Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 2nd Victora Yoham Girls Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 3rd Tony Smith Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 3rd Taylor Smith Junior Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 5th Sofia Hamilton Girls Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 6th Alec Kassin Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 7th Riley Predum Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 8th Davis Bentley Varsity
NorCal High School MTB XC #2 - Folsom Lake 9th Colby Pastore Varsity
       
San Dimas Stage Race - Overall GC 1st John Bennett Cat 2
San Dimas Stage Race - Stage 2 Road Race 2nd John Bennett Cat 2
San Dimas Stage Race - Stage 1 Time Trial 1st John Bennett Cat 2
US Cup XC Bonelli Park 1st Will Patterson Cat 1, 19-24
US Cup XC Bonelli Park 1st Dario Fredrick Cat 1, 40-44
US Cup XC Bonelli Park 2nd Will Curtis Cat 1, 17/18
US Cup XC Bonelli Park 3rd Riley Predum Cat 1, 17/18
US Cup XC Bonelli Park 4th Roman Brockley Cat 1, 17/18
US Cup XC Bonelli Park 5th Colby Pastore Cat 1, 17/18
US Cup XC Bonelli Park 6th Davis Bentley Cat 1, 17/18
       
UC Davis Road Race 2nd John Bennett Collegiate A
UC Davis TTT 2nd John Bennett Collegiate A
UC Davis Criterium 5th John Bennett Collegiate A
UCSB Road Race 3rd John Bennett Collegiate A
NorCal High School MTB League #1 1st Will Curtis Varsity
NorCal High School MTB League #1 1st Taylor Smith Junior Varsity
NorCal High School MTB League #1 1st Kate Courtney Freshman
NorCal High School MTB League #1 4th Alec Kassin Varsity
NorCal High School MTB League #1 4th Victoria Yoham Varsity Girls
NorCal High School MTB League #1 5th Sofia Hamilton Varsity Girls
NorCal High School MTB League #1 6th Alex Stevenson Varsity
NorCal High School MTB League #1 7th Riley Predum Varsity
NorCal High School MTB League #1 9th Nick Newcomb Varsity
NorCal High School MTB League #1 10th Will Patterson Varsity
Challenge MTB XC 2nd Dario Fredrick Pro
CCCX MTB XC 2nd Will Curtis Pro
       
Snelling Road Race 1st Will Patterson Cat 5
Snelling Road Race (Junior Points Series) 4th Nick Newcomb Junior 17/18
Snelling Road Race (Junior Points Series) 10th Joe Yoham Junior 17/18
       
Dinuba Criterium 10th John Bennett Pro 1/2
Pine Flat Road Race 5th John Bennett Pro 1/2
Cherry Pie Criterium - Junior Points Series #1 7th Tony Smith Junior 17/18
Red Trolley Criterium 1st John Bennett Collegiate A
Boulevard Road Race 10th John Bennett Collegiate A
CXSR #3 Dan Galvin Park 2nd Colby Pastore Mens A

2009 Results>


Whole AthleteDNA CyclingSpecialized - Whole Athlete

QuarqProBarEnduro Oakley

DZ NutsCrank BrosElemental HerbsOsmo Nutrition

Bungalow MunchRockTapeESI Grips